468 60 x ADS
آخرین اخبار

خانه » اخبار » آخرین اخبار اقتصادی » قیمت سنگ آهنی رقابتی می شود | طراحی یک فرمول برای پوشش دغدغه های سهامداران سنگ آهنی

قیمت سنگ آهنی رقابتی می شود | طراحی یک فرمول برای پوشش دغدغه های سهامداران سنگ آهنی

با توجه به اهمیت صنعت سنگ آهن در بازار سرمایه، برای رفع مشکلات این صنعت، بناداریم که یک فرمول قیمت گذاری مانند پالایشی ها و خوراک پتروشیمی ها را نیز برای این صنعت پیشنهاد دهیم، تا به این ترتیب دغدغه چندین و چندساله صنعت سنگ آهن برطرف شود.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قیمت گندله و کنسانتره آهن باید آزاد شود

حسن امیری به لزوم آزاد سازی قیمت سنگ آهن اشاره کرد که با توجه به اهمیت صنعت سنگ آهن در بازار سرمایه، سازمان بورس به منظور حمایت از صنایع بورسی به رایزنی و مذاکره با دولت پرداخته است.

این مقام نظارتی با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیر موضوع و دغدغه سهامداران مبنی بر حق انتفاع و حقوق دولتی معادن است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت صنعت سنگ آهن در بازار سرمایه، برای رفع مشکلات این صنعت، بناداریم که یک فرمول قیمت گذاری مانند پالایشی ها و خوراک پتروشیمی ها را نیز برای این صنعت پیشنهاد دهیم، تا به این ترتیب دغدغه چندین و چندساله صنعت سنگ آهن برطرف شود. در واقع تلاش می شود تا بحث حق انتفاع معادن نیز از یک فرمول مشخص تابعیت کند و دغدغه ارزان فروشی وجود نداشته باشد.

وی با بیان این که در حال نهایی کردن این فرمول هستیم، ادامه داد: در واقع هدف بر این است که با نهایی کردن این طرح، پس از مدل سازی آن ، صنعت سنگ آهن را رقابت پذیر کنیم.

این مقام مسوول در سازمان بورس و اوراق بهادار در برابر این سوال که آیا این فرمول در بودجه ۹۶ اجرایی خواهد شد؟، گفت: ما تمام تلاش خود را برای اجرایی و کاربردی کردن این فرمول به کار بسته ایم اما با توجه به مدت زمان موجود، این فرمول به بودجه ۹۶ نخواهد رسید. براین اساس در سال ۹۶ مساله کاهش حق انتفاع معادن در قالب دیگری دنبال می شود.

به گفته امیری؛ حقوق دولتی، بهره مالکانه و قیمت رقابتی همه در این فرمول قرار می گیرند.

وی همچنین موافقت اولیه سازمان صمت از اجرایی شدن این فرمول را مورد تاکید قرار داد. این گزارش می افزاید: فعالان این صنعت عنوان می کنند چنانچه سنگ آهن مانند فولاد در بورس کالا به صورت مرتب عرضه شود به منظور حمایت از صنایع و بازار داخلی می توان تخفیف ۵ در صدی را برای محصولات در نظر گرفت و این محصولات را در رینگ داخلی عرضه کرد. چنانچه تا سه بار عرضه برای این محصولات تقاضایی وجود نداشت، عرضه در رینگ صادراتی انجام شود. با این شیوه عوارض صادراتی برای سنگ آهن می تواند حذف شود.

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر


برای وارد کردن نظر باید وارد شوید

ارسال

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد