468 60 x ADS
آخرین اخبار

خانه » اخبار » آخرین اخبار اقتصادی » سرمایه گذاران خارجی خریداران پر و پا قرص اسناد خزانه اسلامی

سرمایه گذاران خارجی خریداران پر و پا قرص اسناد خزانه اسلامی

هامونی به ارزشمند بودن اسناد خزانه اسلامی برای سهامداران خارجی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه برای سهامداران خارجی دو عنصر بررسی و ضمانت در سرمایه گذاری از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، سرمایه گذاری در اسناد خزانه اسلامی و صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت که دولت ضامن آن است، مورد استقبال قرار گرفته است.

سهم ۲ درصدی بازار سرمایه در تأمین مالی کشور بعد از گذشت ۷ سال به ۴۶ درصد رسید تا نزدیک به نیمی از بار تأمین مالی کشور به عهده بازار سرمایه باشد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، امیرهامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در نخستین کنفرانس خبری در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اهمیت بازار بدهی در تأمین مالی کشور گفت: بازار بدهی به لحاظ ارزش، سهم ۴۶ درصدی از کل تأمین مالی کشور را به خود اختصاص داده و سهم فرابورس از این میزان، ۲۸ درصد است.

وی در ادامه افزود: با توجه به این که طبق قانون معاملات ثانویه اوراق بدهی فقط از طریق بورس امکان پذیر است و فرابورس نسبت به سایر بورس ها، سهم حداکثری را در این بازار دارد سهم فرابورس از بازار بدهی نسبت به سایر بورس ها روند افزایشی پیدا کرده است.

هامونی با اشاره به تأمین مالی دولت در بودجه سال جاری از طریق انتشار اوراق مشارکت و صکوک گفت: هدف دولت، انتشار ۶۲ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی است که سهم قابل توجهی از آن امسال وارد بازار صکوک کشور می شود.

این مقام مسوول درباره اهمیت اسناد خزانه اسلامی به عنوان اوراقی مناسب برای پرداخت دیون دولت به پیمانکاران، گفت: صکوک اجاره ۵۰۰ میلیارد تومان به همراه انتشار ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه اسلامی با سررسید یک ساله و ۷۵۰۰ میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی با سررسید بالای یک سال از جمله مجموع اوراق منتشر شده سال جاری خواهد بود.

هامونی به ارزشمند بودن اسناد خزانه اسلامی برای سهامداران خارجی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه برای سهامداران خارجی دو عنصر بررسی و ضمانت در سرمایه گذاری از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، سرمایه گذاری در اسناد خزانه اسلامی و صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت که دولت ضامن آن است، مورد استقبال قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: سرمایه گذاران خارجی برای بررسی سرمایه گذاری نیاز به یک زمان ۸ تا ۹ ماهه دارند اما از آنجایی که موسسات رتبه بندی جهانی اوراق منتشر شده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران را دارای رتبه و اعتبار مناسب ارزیابی کردند، سرمایه گذاران خارجی به اوراق منتشر شده دولت اعتماد دارند و به راحتی به آن ورود کرده اند و هم اکنون نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان از این اوراق توسط سرمایه گذاران خارجی خریداری شده است.

هامونی در ادامه این نشست خبری به جایگاه فرابورس در فیاس اشاره کرد و گفت: فرابورس به عنوان عضو فعال تازه وارد توانسته در کارگروه ادغام و تملیک در SME ها در کنار کشور ترکیه، مصر و قزاقستان حضور دارد.

وی اظهار داشت: طی ۷ سال گذشته ۲۵۰ مورد ادغام و تملیک انجام شده که در بازار فرابورس به ثبت رسیده است.

هامونی به جایگاه بین المللی فرابورس در OIC اشاره کرد و گفت: فرابورس در OIC رتبه ۳ ارزش معاملات را کسب کرده که با انتشار ۶٫۳ میلیارد دلار انتشار اوراق با درآمد ثابت بعد از ترکیه و مصر از جایگاه خوبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای داعیه دار صکوک برخوردار شده است.

 مدیرعامل فرابورس به رتبه سوم ETF های بازار سرمایه ایران در جمع اعضای این گروه اشاره کرد و گفت: فرابورس رتبه ۶ از نظر تأمین مالی را در بین اعضای IOC دارد .

هامونی به پذیریش ۲۰ شرکت در سال ۹۴ در فرابورس پرداخت و گفت: عرضه اولیه ۱۵ شرکت و گشایش نماد ۲ شرکت در کنار ورود ۱۱ نماد در بازار پایه و پذیرش یک صندوق زمین و ساختمان به ارزش ۹۵ میلیارد تومان و پذیرش ۱۰۰ طرح صنعتی در بازار دارایی فکری از دیگر اقدامات فرابورس در سال ۹۴ است که مجموع این اقدامات ۱۷ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار فرابورس اضافه کرد که این میزان معادل انتقال شرکت های فرابورسی به بورس در سال ۹۴ است.

وی درباره ارزش معاملات فرابورس گفت: ارزش معاملات فرابورس در سال ۹۴ به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به دوره مشابه ۳۶ درصد افزایش پیدا کرده و همچنین حجم معاملات با رشد ۶۰ درصدی به ۸۳ میلیارد تومان رسید است.

هامونی در ادامه این گفتگو به رشد نجومی در ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) اشاره کرد و گفت: در سال ۹۳ ارزش معامله صندوق های قابل معامله به ۶۰ میلیارد تومان رسیده که این رقم با رشد نجومی در سال ۹۴ به عدد هزار میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل فرابورس در خصوص تسهیلات مسکن گفت: در ۵ سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان از طریق این اوراق تأمین مالی خرد صورت گرفته که در سال ۹۴ با انتشار ۵٫۲ هزار میلیارد تومان اوراق بالغ بر ۱۱۲ هزار نفر خانه دار شدند.

وی با تأکید بر اهمیت بازار بدهی گفت: بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان از طرق مختلف تأمین مالی شده که بخش قابل توجهی از تأمین مالی پیمانکاران از طریق اسناد خزانه اسلامی صورت گرفته که فرابورس تلاش جدی برای تعمیق این بازار انجام می دهد.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر


برای وارد کردن نظر باید وارد شوید

ارسال

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد